Pankráció
Létezik egy mára a cirkusz és a show műfajába átkerült sportág, melynek gyökerei mélyebbre nyúlnak vissza az idő homokjába, mint azt sokan gondolnák.
Aztán eltelt egy évezred, mire e sportág ősi gyökerei újabb hajtásba szökkentek. S bár már nehéz volna azonosságokat felfedezni az ókori verzióval - alapjában véve a lényegi vagyis szórakoztató jelleg megmaradt. Valódi újjáéledése a hetvenes évek végére tehető, amikor Kanadában és az USA-ban áttértek a show-jellegű, akrobatikus elemekkel dúsított, hivatásos birkózókat felvonultató műsorokra. Szponzorok, tv-adások, reklámok, s az egyes adásokhoz kapcsolódó ajándéktárgyak, kiegészítők vásárlási lehetősége! A benne szereplő birkózók évente dollármilliókat keresnek, s bár gyakorta hallani rosszmájú megjegyzéseket drogokról és egyéb illegális izomnövelő szerek használatáról, többségük kőkemény edzéseken fejlesztik tudásukat. Rajongói klubok, s ki tudja még mi minden veszi körül a wrestling-nek nevezett modern cirkuszt, melyet ha nagyon durva fordítást használok, akkor ficambunyónak is nevezhetünk. Ám itthon inkább megmaradt a görög név: pankráció.
Mert itthon is létezik ezen önkínzó sportnak művelői tábora. HCW elnevezéssel keresse őket az, ki rajongójukká, vagy épp társukká kíván csatlakozni. Ezen lelkes fiatalok betonúttörői e hazai sportnak, s mivel komolyabb anyagi támogatottságuk nincs, így bátran kijelenthetjük: szinte ingyen és szerelemből csinálják.
E kis szösszenet írójaként szerencsés vagyok, mert 2013. augusztusában megnézhettem egyik műsorukat a KSI Jégszínházban. Mivel sosem érdekeltek a küzdősportok, így csupán nyitott érdeklődéssel vártam az eseményeket. Fogalmam sem volt, ki kicsoda; kinek milyen szerepe van a cirkuszi show-ban. Annyi világossá vált, hogy a csaknem 700 néző többsége már beavatott rajongó. Összetételük vegyes, fiatalok, öregek, lányok, fiúk vegyesen. Többségük kettős tudattal kommentálta az eseményeket, hiszen hátul a kisagyban tudták: mindez csak játék. Bámulatos az ember, s ezek a fiatalok, amit képesek megtenni a közönségért. Testük fizikai gyötrelmeit semmibe véve a végletekig feszítve az izmok kötegeit. Némelyikük még esztétikai ért Mivel a rendkívül látványos, veszélyes birkózás részéhez nem, de a többihez konyítok egy keveset, ezért igyekeztem szakmai szempontok szerint is vizsgálni a ringbe, vagy épp mellette fellépőket. Színészmesterségből csak kevesen kaptak nálam közepesnél jobbat. Sajnos gyenge pontként a gyakorta látványosan unatkozó, speaker-ré visszalépő porondmesterrel kezdeném. Aztán a prózai részek nyögvenyelős vontatottsága némi ötlethiányra utal. Pedig igazán remek replikákat lehetett volna elegánsan odapöccinteni. A figurák jók, kár, hogy nincs kitalálva a személyiségük, így karaktereik összemosódnak. De gyermekcipőben jár még ez a show idehaza, mindez igazán nem róható fel. A küzdelmek látványosak, a lányok is odateszik, amit kell. Kímélet nincs, a közönség éhes a nyers erőszakra és azt meg is kapja.
Aztán az egészet agyoncsapta az utolsó momentum, mikor a “győztes rosszak” megszólaltak. Sem dramaturgiai, sem egyéb értelemben nem volt indokolt. A téma sem, s annak megfogalmazása pedig különösen nem illett az egész -összességében jól sikerült- produkció szellemiségébe. Így aztán a közönség egyszerű reakciója indokolt volt. Értem én az alapgondolatot, de rosszul volt felépítve, megszerkesztve a mondandó. Annyi mindent elveszített ez a nemzet, csupán büszkesége morzsáit nem. Erre kellett volna kihegyezni.
Szumma: Mivel szeretem a cirkuszt, a show világát, ezért a HCW produkcióját összességében a pozitív kategóriába helyezem. Bőven van még mit javítani, de majd maguk is rájönnek hiányosságaikra. Rajongóvá nem váltam, de tisztelője lettem e csapatnak, mert minden erejükkel küzdenek a magyar pankráció elismeréséért, sikeréért.
Megjegyzések