Brahe

Tycho Brahe a mai modern csillagászat atyja, aki a 16. században már minimális hibával számolta ki a bolygók pályáját.
Aki felismerte, hogy a világegyetem csillagokból és a körülöttük keringő bolygókból áll, s hogy az üstökösök sem misztikus lények, kik jóslatokat hordoznak, hanem a bolygóközi térben haladó, hatalmas pályaíveket bejáró természetes objektumok.

A nemesi családba épp e napon (1546.12.14.) született dán csillagász hihetetlen hedonista, pökhendi és arrogáns ember volt. Gyakorta keveredett párbajokba, melyek egyikén levágták a fél orrát. Ezért egy maga fabrikálta mű-orrot hordott, melyről csak kevesen tudták, hogy nem valódi, oly jól sikerült darab volt. Arroganciája mellett viszont hatalmas koponyának számított, s épp erre figyelt fel II. Frigyes Dán király, majd pedig II. Rudolf német-római császár is, akik jelentős pénzügyi támogatással igyekeztek áldozni a csillagászat oltárán. Lám, nem ok nélkül, hiszen nevüket, most én is megemlítettem.

Tycho Brahe ugyan nem hajította ki a kopernikuszi elméletet, miszerint a Nap körül keringenek a bolygók, ám a Földet nem bolygóként aposztrofálta, hanem a világegyetem állandó központjaként, ahol azért esnek a tárgyak is a földre. Hja, Newton csak Tycho Brahe halála után csaknem ötven évvel született, tehát hol volt még a gravitáció megfogalmazása... Szóval a nagy koponya azt az orbitális baromságot találta ki, hogy a Föld körül kering a Nap és a Nap körül keringenek a bolygók. Ennek matematikai alátámasztására lett segédje a rövidlátó Kepler, a kiváló matematikus. Nagyon nem jöttek ki egymással, de képesek voltak együtt dolgozni. Brahe állandóan megalázta a matematikust, aki saját tudományágában minduntalan képes volt megcáfolni a csillagász fantazmagóriáit. Gyakoriak voltak a hangos szóváltások, a majdnem ökölharcba átcsapó viták, melyben Kepler bizonyosan mindig alulmaradt.
Egy a császári udvarban eltöltött féktelen lakoma és iszogatás majd néhány nap szörnyű fájdalmakkal járó kínlódás után a csillagász távozott az élők sorából. Halálos ágyán Keplerre bízta a munkát, elméletének igazolását. Kepler valóban megkapta Tycho Brahe pozícióját, de a meglévő számításokat, megfigyeléseket inkább a saját elméletének kidolgozására fordította.

Csak egy érdekes adalék: Valakinek nagyon a bögyében volt a csillagász, mert mikor 1901-ben megvizsgálták földi maradványait, abban irgalmatlan mennyiségű higanyt találtak. Kinek állt érdekében, hogy Tycho Brahe meghaljon? Tán egy felszarvazott férj bosszúja volt, vagy egy megsértett udvaronc? Vagy Keplernek lett elege a folyamatos megaláztatásból, s így szerzett magának pozíciót? Gyanítom, ez már sosem fog kiderülni.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pompadour