Steinbeck

John Steinbeck 1902. február 27-én született a kaliforniai Salinas-ban. Nyughatatlan lélek volt, aki mégsem tudta elhagyni szülőföldjét, hiszen regényeinek, novelláinak hősei, helyszínei mind odakötötték.

Első regénye nem hozott sikert, viszont novelláival már felkeltette az olvasók és az irodalmi szakma figyelmét. Hősei igazi, húsvér emberek, kik gyakran nyers őszinteséggel mondanak kritikát a Amerikáról, a kapitalista társadalom visszásságairól. Egy-egy regénye épp ezért még ma is tiltólistán van némely államban.

1935-ben írta az első sikerregényét Tortilla Flat (Kedves csirkefogók) címmel, melyet csakhamar követtek az igazán nagy sikerű alkotások: az először novellának íródott Egerek és emberek, amit végül színpadi művé dolgozott át. A történetben két kaliforniai idénymunkás George és a kissé szellemileg visszamaradott Lennie tragikusan végződő barátságát meséli el.
Ezt követte az Érik a gyümölcs című regénye, melyért 1940-ben Pulitzer díjat nyert. A legsikeresebb művek sorát az Édentől keletre zárja.


Idős korára feléledt benne a vágy, hogy átszelje Amerikát és úti beszámolót írjon az élményekből. Vett egy öreg teherautót és átalakíttatta lakókocsivá. Ezzel és a kiskutyájával vágott neki a nagy kalandnak, melynek végeredményeként megszületett az Utazások Charley-val című néha humoros, néha melankolikus regénye.

Utolsó munkája a Rosszkedvünk tele, amiben nyoma sincs már a humornak, sőt. A világ morális hanyatlása, a képmutató és az erkölcsi fertőbe süllyedő Amerika mélységesen elszomorítja.

Steinbeck 1962-ben irodalmi Nobel-díjat kap, de sokan gondolják még ma is, hogy nem Steinbecknek kellett a Nobel-díj, hanem a Nobel bizottságnak egy Steinbeck.

1968. december 20-án 16 regénnyel, két novelláskötettel, három színdarabbal és néhány egyéb prózai írással a hóna alatt átlépett az árnyékvilágba.


„Az az író, aki nem hisz abban hogy az ember tökéletesíthető, nem szentelheti magát az írói hivatásnak.”

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pompadour