Az első magyar újság
Az első, magyar újság 1705. június 5-én jelent meg a lőcsei nyomdában, Ráday Pál szerkesztésében. A kuruc szabadságharc igazi eseményeiről tudósított latin nyelven, hogy Európa országaiban is megértsék.
Mindössze hét számot ért meg. A hat oldalas lapot Esterházy Antal kuruc tábornok indította, s a „szerkesztőség” Rákóczi majd pedig Bercsényi kancelláriáján működött.
Az első szám, mely még magyarul jelent meg, sajnos örökre elveszett. Ám a többi példányt se keresse senki itthon.
Tudom, hogy manapság már a nyomtatott sajtónak nincs divatja. Mégis nosztalgiával gondolok vissza a 44 grammos papírra nyomott periodikákra. Ennek ellenére magam is inkább a világhálón olvasom el a híreket. Igaz, hiányzik a festékszag, a papír zizegése, meg aztán a hírek is egyre hamisabbak. Újra a sorok között kell olvasni, hogy némi információhoz jussunk.
Különösen igaz ez most, amikor közeledünk egy valamiféle választáshoz. Manapság mit és hogyan tudósítana az Igazmondó Merkúr? Ismerték-e a 18. század hajnalán a ferdítést, a hazugságokat, a félretájékoztatást, az egymásra történő szardobálást, a fake news fogalmát? Nem hiszem. Ez a média mocsok nagyon is 20. századi „találmány”, melyet mára, a 21. századra tettek tökéletesen undorítóvá és utálatossá.
Ma egy Mercurius Hungaricus egyetlen számot sem érne meg. Nem lenne benne más, csak igazság. Arra meg nincs is igazán kereslet.
Megjegyzések