A legendás LIFE magazin

 Fotókon keresztül oly sokszor megidéztem már a LIFE magazint, hogy épp itt az ideje mesélnem Róla. Történetéről akár könyvet is írhatnék. De ugyan, ki olvas manapság könyveket...

A LIFE Magazin „életét” a magam részéről ketté osztom. Az első etap 1883-tól 1936-ig tart. Ebben az időszakban alapvetően egy karakter nélküli, szórakoztató, vegyes hetilap volt. Képek, cikkek, novellák, grafikák és reklámok. Az eredeti tulajdonos, szerkesztő John Ames Mitchell egy olyan újságot szeretett, melyben mindenki megtalálta a neki tetsző témát. Afféle családbarát magazin volt ez. (Utálom ezt a szót: családbarát. Hamisra és hazugra csépelték itthon.) Halála után is megmaradt a lap külső és belső formátuma, csak az olvasók igénye kezdett megváltozni. Ha egy mostani amerikai újsághoz szeretném hasonlítani, akkor olyan volt, mint a mai The New Yorker. Egy kicsi ebből, egy kicsi abból, de alapvetően finoman középen lavírozva.

Aztán 1936-ban -főleg a név miatt- a Time kiadója és tulajdonosa, Henry Robinson Luce  92 millió dolcsiért megvette a LIFE-ot. Ennek a fickónak volt pénze és gógyija. Az első médiamogul volt, aki kijelentette, hogy: „A 20. század lesz Amerika évszázada!” S így lett? Bizony, így lett. Valamit tudott a pali.

Na Ő aztán átváltoztatta a LIFE magazint egy sokkal forradalmibb, izgalmasabb újsággá, ahol a kényesebb témákat is kipakolták az asztalra. Hamar kiderült, hogy az emberek többsége utál, vagy nem tud olvasni, ezért az újságban sok-sok kép kell. A LIFE olyan magazin lett, ahol fotókban nem volt hiány, hiszen főleg azokkal mesélték el a híreket. Piszkosul sikeres lap lett. Éveken át hetente 14, igen tizennégy millió példányt adtak el belőle.
Megteremtett számtalan ma is alkalmazott szabályt és megszülte a fotóriporter fogalmát. A LIFE fotósait mindenhol elismerés övezte. Igazi sztárok voltak, akiknek munkásságát még ma is érdemes áttanulmányozni. Szemük, kezük, kamerájuk által olyan ikonikus fotók készültek, melyek mérföldköveknek számítanak nem csak a LIFE, hanem a fotográfia szempontjából is. Óvatosan kerültem a témát, hogy akár csak egy nevet is említsek. Egyszerűen képtelenség egyet vagy akár néhány nevet kiragadni. Eddig ezért is csak mazsoláztam a felhozatalból.  

A LIFE népszerűsége az olvasók vizuális híréhsége miatt vált sikeressé. Számtalan távoli eseményről egyedül a LIFE fotósának kamerája számolt be. Az olvasó úgy érezhette, hogy két autóreklám között elrepülhet egy izgalmakkal teli helyre, s ott a fotós szemével körbenézhet. Na ezt a rendkívül idilli állapotot billentette fenéken a televízió megjelenése. A tévés forgatóstábok átvették a fotósok helyét, ráadásul mozgóképben mutatták be az eseményeket, helyeket. A LIFE napjai meg voltak számlálva.

1972-ig húzta, aztán lehúzták a rolót. Először melléklet lett, majd havi megjelenésű kiadvány, aztán éves-képes összefoglaló, majd online melléklet a Time netes felületén, végül archívum.

Ebben kotorászgatok olyan fotók után, melyek -véleményem szerint- érdemesek arra, hogy a fotográfia történetének szempontjából említésre kerüljenek. Hiszen nem szabad elfeledni, hogy ez a különlegesen izgalmas művészeti ág mindössze 187 éves.

S még egy aprócska érdekesség. Amikor -úgymond- megújult a LIFE magazin, az legelső, 1936-os számában megjelent egy fénykép egy újszülött kisbabáról. A kisfiú fantázianevet is kapott, George Story. A LIFE időről időre megkereste a fiúcskát, aztán férfit. Beszámolt néhány kerek születésnapjáról, házasságkötéséről, gyermekeinek születéséről. Aztán amikor 2000-ben bejelentették, hogy a LIFE mint önálló magazin megszűnik létezni - George Story elköltözött az örök árnyékvilágba.

 


Azon tűnődöm, hogy ma lenne -e igény egy efféle magazinra?! Nem hiszem, hiszen az internet világában mire az újságban megjelenne a híradás, addigra már tegnapi hírnek számítana. Információs sztrádán száguldunk, ami egyben azt is jelenti, hogy csupán a hírek felszíne jut el hozzánk. Ráadásul eltűntek azok a fotósok, akiknek szeme volt arra, hogy meglássák a lényeget. Trendek és brandek taszítják a világot a totális igénytelenség felé. Ebben már nem lenne helye egy LIFE magazinnak. 



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pompadour