Milne

 Ha színvonalas gyermekirodalomról esik szó, akkor nem hagyható ki Micimackó. A két kis kötetbe rendezett, bájos történetek szerzője Alan Alexander Milne, angol író, aki ma ünnepelné születésnapját. 

Londonban született, s épp abban az iskolában tanult, melyet édesapja vezetett. Egyik tanára H. G. Wells volt, a kor neves írószemélyisége. Milne érdeklődése az irodalom iránt hamar megmutatkozott. Rövid, humoros történeteket eszelt ki, melyeket az iskolai újság örömmel megjelentetett. Ekkor még nem gondolt arra, hogy író legyen, mert a matematika sokkal jobban érdekelte.

Komolyabb tanulmányait a Cambridge-i Egyetemen folytatta, de az írói énje csak nem hagyta nyugodni. Cikkeket, beszámolókat, rövid humoreszkeket, tréfás verseket írt, melyek sorra megjelentek a neves egyetem Granta nevű újságjában. Írásai népszerűek voltak, s eljutottak az akkor rendkívül népszerű szatirikus magazin, a Punch oldalaira is. Ekkor tudatosult benne a gondolat, hogy író lesz.

Az első világháború utáni években munkásságával előkelő helyet sikerült elfoglalnia az angol irodalmi palettán. Magánélete is kellemesen alakult, anyagilag is megállapodott. Feleségével és kisfiával Sussexben, egy szép vidéki házban telepedtek le. Aztán egy szép augusztusi napon megvette kisfiának a játékmackót.

Christopher Robin (vagy ahogyan mi ismerjük: Róbert Gida) igazi társra lelt a kis teddymackóban. Később más plüssök is csatlakoztak a nagy csapathoz, így született meg a 100 Holdas Pagony lakóközössége, melynek középpontjában Micimackó, a csekély értelmű medvebocs éldegélt.

Milne gyakran figyelte kisfiát, amint az a játékaival játszik. Végül maga is történeteket szőtt a figurák köré, melyeket két kötetbe rendezett. Az első a Micimackó, 1926-ban jelent meg, melyet az angol olvasók nagy népszerűséggel fogadtak. Nem kellett sokat várni a második kötetre, 1928-ban a polcokra került a Micimackó kuckója című könyv is. Milne ezzel igazából meg is pecsételte a sorsát. Már nem írhatott akármiről, mert hitet tett a minőségi, angol meseirodalom terjesztése mellett. Micimackó világhírű sikere mindent elhomályosított. A tehetséges író egyéb műveire már alig emlékeztek, ami Milnét gyakorta elszomorította. 

A magyar fordítás Karinthy Emília munkája, mely 1935-ben jelent meg. Na már most, aki véletlenül nem olvasta volna, az itt megteheti.

http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/kulfoldi/milne/micimac/html/1.htm


Mára a Micimackó kultusz köré egy egész iparág épült. Népszerűsége töretlen. 



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pompadour