Tortát a "nájlonnak"



Épp 82 éves az az anyag, melyet az amerikai DuPont cég vegyésze Wallace Hume Carothers szabadalmaztatott 1937-ben.

Mivel világ életemben utáltam a kémiát, e csodás anyag vegyi leiratát most mellőzöm. A kíváncsiak számára elárulom, hogy a nylon egy poliamid alapú műanyag, de hogy ez mit is jelent, arról lövésem sincs, s a már említett okok miatt nem is érdekel.
A nylon egy nagyon erős és rugalmas anyag, melyet a rendkívül drága selyem helyettesítésére kísérleteztek ki.
Elnevezését illetőleg több meseszerű történet is született. Ezekből kiemelnék néhányat, vagyis miként született a Nylon név:
A New York és London szavak összeolvasztásából, vagy a férfiakból álló vegyészcsoport így szeretett volna kedveskedni a tagok feleségeinek, keresztnevük kezdőbetűit felhasználva (Nancy, Yvonne, Lovella, Olivia, Niha), esetleg egy másik magyarázat szerint a feltaláló a „Heuréka!” helyett a „Now You Lousy Old Nipponese!” üdvrivalgással köszöntötte a létrejött új anyagot, célozva ezzel a drága japán selyemre. Az igazság talán már ki sem derül.
Annyi azonban bizonyos, hogy a nylon forradalmasította a műanyagipart is. A belőle készült fonalat legfőképpen a textilipar használta és használja. A gyönyörű női lábakra húzott harisnyák látványa a 40-es években sok férfi és nő szívét dobogtatta meg. (Persze ma is szívesen nézzük…)
A gyártók hamar rájöttek, hogy a tisztán nylonból készített harisnya sosem szakad el, így e finom női ruhadarab gyártásához kevert szálakat használtak, teszik ezt ma is.Hja kérem, fogyasztói társadalomban élünk!
A nylont más iparágak is felfedezték, s ma már észre sem vesszük, hogy ez az anyag mennyire beépült a közvetlen környezetünkbe. Sajnos oly annyira, hogy mostanra viszont ellenséggé változott. Na ez persze nem igaz. A nylon még mindig a barátunk, csak épp az emberi mohóság és ostobaság nőtt mérhetetlenül. Nem a műanyagok a hibásak abban, hogy az ember agyonszennyezi a környezetét, hogy elpusztítja, kifosztja azt a bolygót, mely bölcsője volt e fajnak. Pusztulásunknak mi magunk leszünk okai, de még az utolsó percben is kifogásokat és bűnösöket keresünk, akiknek a nyakába varrhatjuk a saját agyatlanságunkat.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon